Пенсії в Україні: як змінювалися виплати і правила нарахування за останні 10 років

22.01.2019

Ось уже не перший рік в Україні спостерігаються постійні зміни в пенсійній системі: збільшуються виплати, проводяться перерахунки, змінюються формули нарахування і т.д. 2018 року середня пенсія в Україні становила 2645,6 грн, що на 6,7% або на 165,6 грн вище, ніж було 2017-го. Але на 2019 р. заплановано чимало пенсійних нововведень, які повинні підвищити виплати. В уряді зазначають, що вже з березня пенсії перерахують, таким чином, середня пенсія в країні цього року зросте на 900 грн.

 

Про ці та інші нововведення ми вжерозповідали раніше, а зараз хочемо згадати, як змінювався розмір середньої пенсії і формули нарахування.

Формула розрахунку пенсій

Зараз стандартна пенсія «за віком» розраховується за простою формулою:

  • зарплата × коефіцієнт страхового стажу.

При цьому зарплата вираховується за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 р. за даними, які є в системі персоніфікованого обліку. Поняття «страховий стаж» з’явилося в країні з 1 січня 2004 року і замінило таке поняття, як «трудовий стаж». Але не всі записи в трудовій книжці про роботу людини відповідають її страховому стажу.

Для того, щоб робочий місяць зарахували до страхового стажу, сума внеску до Пенсійного фонду повинна бути не меншою, ніж мінімальний страховий внесок (тобто на даний момент не менше 704 грн). Якщо ж людина працювала на половину мінімальної зарплати, тоді страховий стаж нараховуватиметься не за місяць, а тільки за ті дні, за які були сплачені страхові внески.

До речі, до страхового стажу також входить відпустка по догляду за дитиною до трьох років, а ось служба в армії сюди не зараховується. Якщо ви вчилися у ВНЗ до 2004 року, цей період автоматично зарахується вам до трудового і страхового стажу. А ось всі, хто вчився пізніше, таких привілеїв не отримають. Варто зазначити, що весь трудовий стаж, який був отриманий до 1 січня 2004 року, зараховуватиметься як страховий.

Така формула з’явилася тільки в травні 2018 року, а до цього пенсії нараховували інакше. Тривалий час, з 2011 по 2017 рр. пенсії розраховували за такою формулою:

  • розмір середньої зарплати в Україні за останні три роки × індивідуальний коефіцієнт заробітної плати × коефіцієнт страхового стажу.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (співвідношення розміру отримуваної зарплати по відношенню до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески) можна було дізнатися в будь-якому відділенні Пенсійного фонду.

Стосовно коефіцієнта страхового стажу, то з 01.10.2017 р. по 31.12.2017 р. він становив 1,35%, а з 01.01.2018 року по теперішній час вже 1%.

До цього, з 2008 року в Україні була інша формула розрахунку пенсій, в якій враховувався не страховий стаж, а кількість відпрацьованих років:

  • середня зарплата × індивідуальний коефіцієнт заробітної плати × кількість відпрацьованих років × коефіцієнт оцінки стажу (1,35%)

До речі, 2008 року розміри виплат істотно збільшилися через те, що коефіцієнт оцінки стажу був збільшений з 1% до 1,35%.

Пенсійний вік

Вік виходу на пенсію з пенсійною реформою не змінився, але, тим не менше, українці все одно тепер виходять на відпочинок пізніше через зміни в страховому стажі. Для чоловіків пенсійний вік залишився на рівні 60 років, а для жінок він обчислюється за датою народження (наприклад, ті, хто народився з 1 квітня по 30 вересня 1960 р., можуть вийти на пенсію в 59 років, ті, хто народився з 1 жовтня 1960 р. по 31 березня 1961 р., – в 59 років і 6 місяців). Таким чином, жінки в 60 років виходитимуть на пенсію тільки 2021 року.

Зараз, починаючи з 1 січня 2018 року для призначення пенсії за віком у 60 років потрібно не менше 25 років страхового стажу. З кожним роком ця цифра збільшуватиметься і 2028 року для виходу на пенсію буде потрібно вже не менше 35 років страхового стажу.

Розміри виплат

Мінімальний розмір пенсій в Україні можна порівняти з прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність. Так, зараз він становить 1497 грн, але цього року ще двічі зростатиме:

  • з 1 липня до 1564 грн;
  • з 1 грудня до 1638 грн.

Ми вирішили порівняти середню пенсію по Україні з середньою зарплатою. За даними Державної служби статистики, 2018 року середня зарплата становила 8712 грн, тоді як середня пенсія була всього 2645 грн, що на 70% нижче.

Роком раніше, 2017-го розрив був ще більше, тоді середня зарплата була на рівні 7104 грн, а пенсія – 1828 грн., тобто на 75% нижче.

Раніше розриви в середній зарплаті і пенсії по країні були менше, але справа в тому, що зарплати зростають швидше і оцінюються за одним роком, тоді як нарахування пенсій – це тривалий процес, який залежить від виплат за попередні роки.

2014 року середня зарплата становила 3480 грн, а пенсія – 1526 грн, що всього на 56,2% менше. Найменший розрив за останні десять років спостерігався 2009 року, тоді середня зарплата була 1906 грн, а пенсія – 1032,6 грн, тобто всього на 51% менше.

Якщо ж перевести все це в долари, то вийде не дуже райдужна картина, адже курс долара на міжбанку зараз близько 27,9 грн, а значить, середня пенсія за 2018 р., яка становить 2645 грн, не дотягує навіть до 100 доларів, залишаючись на рівні 94 дол.

Читайте также
Благодійний фонд молодіжної ініціативи «Надія» доставив швидкі та велику партію медобладнання лікарням на передовій
В рамках гуманітарної місії на Донеччину Благодійний фонд молодіжної ініціативи «Надії» забезпечив лікарні прифронтових міст Донеччини апаратами УЗД, апаратом штучної вентиляції легень, підігрівачами інфузійних розчинів, медичними бронежилетами, генераторами, ношами, хірургічними наборами та витратними матеріалами. Допомога була зібрана та передана завдяки співпраці з партнерами, спонсорами та іншими благодійними фондами. «Наша команда лише за останній місяць здійснила […]
Челябінці закликають боротись за незалежність регіону від Москви
На регіональному інформаційному ресурсі м. Челябінськ (http://podhod24.ru/) в день святкування на росії свята «День росії» місцеві патріоти розмістили заклик до місцевого населення створити Уральськунезалежну республіку. На тлі війни росії проти України, фактичного геноциду корінних народів росії путінським режимом, в регіонах рф посилюються боротьба національних меншин за отримання свободи від Москви та створення незалежних і суверенних держав. […]
Штаб Януковича и «пасынок Порошенко»: Чорновил назвал невесту «Да Винчи» «подолигархической шмарой» и получил от народа
Поставили на место Автор: Хвиля Штаб Януковича и «пасынок Порошенко»: Чорновил назвал невесту «Да Винчи» «подолигархической шмарой» и получил от народа В соцсетях вспыхнул новый скандал после того, как политический деятель Тарас Чорновил в нецензурной форме высказался в адрес невесты погибшего «Да Винчи» Алины Михайловой. В свою очередь Михайлова поставила грубияна на место. Об этом […]
Хакери атакували російську фармацевтичну компанію
Протягом усієї війни хакери здійснювали кібератаки проти Росії. Відносно новий хакерський колектив CHO1, який увірвався на сцену з антиросійськими кібератаками приблизно до річниці повномасштабного вторгнення, викрав і оприлюднив 1,5 терабайта даних, які, як стверджують, належать російській фармацевтичній компанії «Уралбіофарм». Як повідомляється на сайті «Уралбіофарм», компанія, яка заснована у 1930 році, покликана «активно просувати серед громадян […]
Хід конем. Як «екс-регіонал» Хомутинник фінансує кремлівського агента Фірташа під час війни
Як відомо, Хомутинник народився у Макіївці (Донецька область) і дуже рано потрапив у політику, ставши колись наймолодшим народним депутатом. У 2003 році був обраний головою молодіжного крила Партії регіонів, пізніше приєднався до основного активу партії. Хомутинник — «регіонал» до мозку кісток. Був в ПР разом із екс-президентом Віктором Януковичем, який працював з РФ і підтримував […]
Програма гуманітарного реагування Mercy Corps в Україні продовжує надавати допомогу, цього разу ДСНС
9 лютого 2023 року Mercy Corps передали ДСНС 51 базовий комплект (генератори потужністю 8.5 кв, зарядні станції, обігрівачі ) для обладнання «Пунктів незламності» в прифронтових областях таких як Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Одеська, Херсонська, Миколаївська та Київська. «Пункт незламності» має стати для українців місцем безпеки, стабільності тепла та єдності. Загальна вартість обладнання […]