Як просувається медреформа в Україні: послугами задоволені, але «дякують» рідше

03.12.2018

Вже більше половини українців (56%) уклали договір з сімейним лікарем, і три чверті з них (76%) цілком задоволені своїм вибором. Такими є результати жовтневого опитування агентства «Рейтинг», яке поспілкувалося з 1200 повнолітніми жителями по всій країні, пише «Сьогодні» .

Задоволені, але не довіряють

Згідно з даними дослідження, лише 6% опитаних відверто не подобається співпраця зі своїм лікарем. При цьому третина з тих, хто вже підписав декларацію з терапевтом, відзначили, що той ставиться до них уважніше і ввічливіше, ніж раніше. Ще 13% опитаних відзначили, що до лікаря стало легше потрапити на прийом. Кожен десятий заявив, що отримав у лікаря безкоштовні ліки або направлення на безкоштовну діагностику. А 8% помітили поліпшення умов в клініках – свіжий ремонт і наявність в кабінетах сучасного обладнання. Проте чверть опитаних взагалі не помітила ніяких змін після укладення договору, а ще 22% і зовсім не відвідували лікаря після підписання контракту. В цілому ж українці все ще не довіряють нашій медицині – високим рівень компетентності українських лікарів вважають всього 31% опитаних.

Також з’ясувалося, що хоча 32% все ще без поняття, хто їх сімейний лікар, про нацпрограму «Лікар для кожної сім’ї» чули дуже багато — 82% респондентів.

«Високий рівень обізнаності спостерігається в усіх регіонах і демографічних категоріях», — стверджують автори опитування.

Ліки і «вдячність»

А ось про програму «Доступні ліки» сьогодні знають поки тільки 66% українців — найчастіше це жителі південно-східних регіонів, жінки і респонденти похилого віку. При цьому програмою встигли скористатися тільки 19%. В рамках цієї програми 63% українців задоволені територіальною доступністю аптек з необхідними препаратами, 57% — наявністю ліків в аптеках, а 50% — їх якістю.

Дізналися соціологи у народу і про рівень корупції в лікарнях. У порівнянні з червнем цього року в жовтні він наполовину знизився: якщо тоді на хабар натякали 15% українців, то в жовтні всього 7% лікарів були не проти отримати «подяку». Самі ж українці стали рідше «дякувати» медикам. У жовтні за медпослуги таких було 14%, у червні таких було 27%.

Лікарі: «Перебіжчиків» не дуже багато»

Ситуація з укладенням договорів в різних медичних закладах відрізняється. Так, столичний терапевт Тамара Глинник стверджує, що за півроку зі старту підписання декларацій контингент її пацієнтів майже не змінився:

«Ті, хто ходив до мене раніше, ходять і зараз, хіба що наші відносини скріплені договором». За її словами, не надто зросла і частота візитів.»Як завжди, регулярно приходять сердечники, гіпертоніки, а молодь в основному є тільки за лікарняними листами».

Сімейний лікар однієї з київських амбулаторій Андрій Сидорчук каже, що в його амбулаторії перерозподіл потоку пацієнтів більш очевидний:

«Бабусі і дідусі більше вірять багаторічному досвіду, тому вибрали собі лікарів старшого покоління, а 20-річні пішли до молодих спеціалістів».

Він додає, що молодих пацієнтів стало трохи більше за рахунок приходу з інших районів.

«Сарафанне радіо працює, але в основному люди не хочуть підписувати декларацію з лікарями за тридев’ять земель, навіть якщо вони дуже хороші. Тому «перебіжчиків» не так багато», — розповів терапевт.

Нагадаємо, в рамках медичної реформи в Україні хочуть скасувати паперові лікарняні і замінити їх електронними. Це повинно мінімізувати шахрайські і корупційні схеми. До кінця року відомство обіцяє ввести електронний лікарняний і вже з 2019-го він буде працювати скрізь. Щоб відкрити лікарняний, лікареві потрібно буде внести дані в спеціальну програму. При цьому роботодавець відразу отримає інформацію про співробітника, який вийшов на лікарняний.

А замість паперових карток будуть електронні. У них лікарі вноситимуть всі дані про здоров’я людини і призначати лікування. Так, лікарям не доведеться довго вивчати записи своїх колег, вони відразу зможуть отримати потрібну інформацію.

В електронний формат також перейдуть лікарняні листи, рецепти за програмою «Доступні ліки». Якщо лікар призначить препарат, який входить в державну програму, то за електронним рецептом в аптеці його видадуть безкоштовно.

Читайте также
Благодійний фонд молодіжної ініціативи «Надія» доставив швидкі та велику партію медобладнання лікарням на передовій
В рамках гуманітарної місії на Донеччину Благодійний фонд молодіжної ініціативи «Надії» забезпечив лікарні прифронтових міст Донеччини апаратами УЗД, апаратом штучної вентиляції легень, підігрівачами інфузійних розчинів, медичними бронежилетами, генераторами, ношами, хірургічними наборами та витратними матеріалами. Допомога була зібрана та передана завдяки співпраці з партнерами, спонсорами та іншими благодійними фондами. «Наша команда лише за останній місяць здійснила […]
Челябінці закликають боротись за незалежність регіону від Москви
На регіональному інформаційному ресурсі м. Челябінськ (http://podhod24.ru/) в день святкування на росії свята «День росії» місцеві патріоти розмістили заклик до місцевого населення створити Уральськунезалежну республіку. На тлі війни росії проти України, фактичного геноциду корінних народів росії путінським режимом, в регіонах рф посилюються боротьба національних меншин за отримання свободи від Москви та створення незалежних і суверенних держав. […]
Штаб Януковича и «пасынок Порошенко»: Чорновил назвал невесту «Да Винчи» «подолигархической шмарой» и получил от народа
Поставили на место Автор: Хвиля Штаб Януковича и «пасынок Порошенко»: Чорновил назвал невесту «Да Винчи» «подолигархической шмарой» и получил от народа В соцсетях вспыхнул новый скандал после того, как политический деятель Тарас Чорновил в нецензурной форме высказался в адрес невесты погибшего «Да Винчи» Алины Михайловой. В свою очередь Михайлова поставила грубияна на место. Об этом […]
Хакери атакували російську фармацевтичну компанію
Протягом усієї війни хакери здійснювали кібератаки проти Росії. Відносно новий хакерський колектив CHO1, який увірвався на сцену з антиросійськими кібератаками приблизно до річниці повномасштабного вторгнення, викрав і оприлюднив 1,5 терабайта даних, які, як стверджують, належать російській фармацевтичній компанії «Уралбіофарм». Як повідомляється на сайті «Уралбіофарм», компанія, яка заснована у 1930 році, покликана «активно просувати серед громадян […]
Хід конем. Як «екс-регіонал» Хомутинник фінансує кремлівського агента Фірташа під час війни
Як відомо, Хомутинник народився у Макіївці (Донецька область) і дуже рано потрапив у політику, ставши колись наймолодшим народним депутатом. У 2003 році був обраний головою молодіжного крила Партії регіонів, пізніше приєднався до основного активу партії. Хомутинник — «регіонал» до мозку кісток. Був в ПР разом із екс-президентом Віктором Януковичем, який працював з РФ і підтримував […]
Програма гуманітарного реагування Mercy Corps в Україні продовжує надавати допомогу, цього разу ДСНС
9 лютого 2023 року Mercy Corps передали ДСНС 51 базовий комплект (генератори потужністю 8.5 кв, зарядні станції, обігрівачі ) для обладнання «Пунктів незламності» в прифронтових областях таких як Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Одеська, Херсонська, Миколаївська та Київська. «Пункт незламності» має стати для українців місцем безпеки, стабільності тепла та єдності. Загальна вартість обладнання […]