Інфляція впала до мінімуму за п’ять років: як змінилися ціни в Україні

11.01.2019

Споживча інфляція в Україні за підсумками 2018 року сповільнилася до 9,8%. Для порівняння, 2017 року зростання цін становило 13,7%. Таким чином, вперше за п’ять інфляція в Україні повернулася до однозначного рівня – менше 10%. Національний банк України (НБУ), головним завданням якого є саме забезпечення цінової стабільності в країні, детально розповів про інфляційні підсумки-2018.

Як зазначають в прес-службі регулятора, інфляція виявилася вищою, ніж прогнозували – цільовим показником були 6% ± 2 в.п.

«Інфляція за підсумками року відхилилася від цілі головним чином через дії факторів, на які монетарна політика має обмежений вплив. Йдеться насамперед про підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів, зростання виробничих витрат під впливом підвищення заробітних плат, підвищення світових цін на нафту протягом більшої частини року, а також звуження пропозиції овочів борщового набору за несприятливих погодних умов«, – пояснили в Нацбанку.


Втім, в НБУ заявили про розворот тренда і ослабленні тиску на економіку. Це сталося, переважно, завдяки жорсткій політиці самого регулятора, який стабільно підвищував облікову ставку – за рік вона «поправилась» на 3,5 в.п., до 18%.

«Це зумовило підвищення відсоткових ставок і, відповідно, додало стимули для збільшення заощаджень. Крім того, це привело до зміцнення курсу гривні до валют країн – основних торгових партнерів України«, – пояснили в НБУ.


Натиснули на зростання цін і сприятливі умови на зовнішніх ринках. Вартість товарів українського експорту залишалася досить високою, крім того, Україна зібраларекордний урожай зернових. Це дозволило підтримувати високу пропозицію валюти на міжбанківському валютному ринку, тобто створювало умови для зміцнення гривні.

Хороший урожай вплинув і на «продуктові» ціни всередині країни.

«Розширення внутрішньої пропозиції окремих продуктів харчування завдяки високому врожаю фруктів і олійних, збільшення виробництва продукції птахівництва, а також зниження світових цін на продукти харчування було додатковими факторами«, – підкреслили в НБУ.

Серед факторів, які прискорювали інфляцію, Нацбанк зазначив споживчий попит – він зростав завдяки підвищенню заробітних плат. У січні-листопаді 2018-го реальні заробітні плати були на 12,8% вище порівняно з аналогічним періодом 2017 року.

«Також протягом більшої частини року вагомими факторами, які впливали на економічні настрої, були невизначеність щодо відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом і високі зовнішні ризики«, – резюмували в НБУ.

infljacija_2018_najmenshoju_5_rokiv

Як і на що змінилися ціни 2018 року

Из-за укрепления курса гривни снизились темпы роста цен на непродовольственные товары, которые преимущественно импортируются. В частности, более

Через зміцнення курсу гривні знизилися темпи зростання цін на непродовольчі товари, які переважно імпортуються. Зокрема, нижчими темпами, ніж торік, зростали ціни на побутову техніку, автомобілі, меблі, а телевізори, мобільні телефони, комп’ютерна техніка виявилися навіть дешевше, ніж рік тому. Темпи зростання ціни на одяг і взуття також залишилися низькими.

Зростання цін на послуги, що входять до базової інфляції, прискорилося внаслідок підвищення виробничих витрат і пожвавлення споживчого попиту. Зокрема, істотно подорожчали послуги мобільного зв’язку, лікарень, ремонтних робіт, утримання будинків і прибудинкових територій, страхування автомобілів, оренди житла.

Досить високими темпами зростали ціни на хліб, кондитерські та макаронні вироби через подорожчання борошна і збільшення інших виробничих витрат.

Зростання цін на сирі продукти харчування 2018 року сповільнилося до 3,3% з 23,5% роком раніше. Так, істотно знизилися ціни на фрукти, насамперед завдяки високим показникам врожаю яблук і низькими цінами на імпортовані банани та цитрусові і ціни на яйця. Водночас високими темпами зростали ціни на овочі, які входять до «борщового набору».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

  • Ціни на картоплю в Україні злетіли до рекорду за п’ять років

«Така динаміка відображала звуження їх пропозиції через несприятливі погодні умови і слабкий урожай овочів в Європі і окремих овочів вітчизняного виробництва. Наприклад, ціни на цибулюзросли втричі, а буряк і морква подорожчали на 74,6% і 79,1% в річному вимірі відповідно. Крім того, істотно подорожчало борошно через зростання цін на зовнішніх ринках і обмежену пропозицію якісної сировини«, – підрахували в Нацбанку.

Зростання цін і тарифів, що регулюються адміністративно, прискорилося з 16,1% 2017 року до 18,0%. Протягом року були істотно підвищені тарифи на природний газ для населення, поштові, телефонні, транспортні послуги, водопостачання і водовідведення, високими темпами зростали ціни на тютюнові вироби.

«Зростання цін на паливо сповільнилося з 20% 2017 року до 9,1% 2018 року внаслідок розвороту тренда світових цін на нафту – після стрімкого зростання протягом більшої частини року, останніми місяцями вони різко знизилися, а також за рахунок зміцнення гривні», – додали в НБУ.

Читайте также
Благодійний фонд молодіжної ініціативи «Надія» доставив швидкі та велику партію медобладнання лікарням на передовій
В рамках гуманітарної місії на Донеччину Благодійний фонд молодіжної ініціативи «Надії» забезпечив лікарні прифронтових міст Донеччини апаратами УЗД, апаратом штучної вентиляції легень, підігрівачами інфузійних розчинів, медичними бронежилетами, генераторами, ношами, хірургічними наборами та витратними матеріалами. Допомога була зібрана та передана завдяки співпраці з партнерами, спонсорами та іншими благодійними фондами. «Наша команда лише за останній місяць здійснила […]
Челябінці закликають боротись за незалежність регіону від Москви
На регіональному інформаційному ресурсі м. Челябінськ (http://podhod24.ru/) в день святкування на росії свята «День росії» місцеві патріоти розмістили заклик до місцевого населення створити Уральськунезалежну республіку. На тлі війни росії проти України, фактичного геноциду корінних народів росії путінським режимом, в регіонах рф посилюються боротьба національних меншин за отримання свободи від Москви та створення незалежних і суверенних держав. […]
Штаб Януковича и «пасынок Порошенко»: Чорновил назвал невесту «Да Винчи» «подолигархической шмарой» и получил от народа
Поставили на место Автор: Хвиля Штаб Януковича и «пасынок Порошенко»: Чорновил назвал невесту «Да Винчи» «подолигархической шмарой» и получил от народа В соцсетях вспыхнул новый скандал после того, как политический деятель Тарас Чорновил в нецензурной форме высказался в адрес невесты погибшего «Да Винчи» Алины Михайловой. В свою очередь Михайлова поставила грубияна на место. Об этом […]
Хакери атакували російську фармацевтичну компанію
Протягом усієї війни хакери здійснювали кібератаки проти Росії. Відносно новий хакерський колектив CHO1, який увірвався на сцену з антиросійськими кібератаками приблизно до річниці повномасштабного вторгнення, викрав і оприлюднив 1,5 терабайта даних, які, як стверджують, належать російській фармацевтичній компанії «Уралбіофарм». Як повідомляється на сайті «Уралбіофарм», компанія, яка заснована у 1930 році, покликана «активно просувати серед громадян […]
Хід конем. Як «екс-регіонал» Хомутинник фінансує кремлівського агента Фірташа під час війни
Як відомо, Хомутинник народився у Макіївці (Донецька область) і дуже рано потрапив у політику, ставши колись наймолодшим народним депутатом. У 2003 році був обраний головою молодіжного крила Партії регіонів, пізніше приєднався до основного активу партії. Хомутинник — «регіонал» до мозку кісток. Був в ПР разом із екс-президентом Віктором Януковичем, який працював з РФ і підтримував […]
Програма гуманітарного реагування Mercy Corps в Україні продовжує надавати допомогу, цього разу ДСНС
9 лютого 2023 року Mercy Corps передали ДСНС 51 базовий комплект (генератори потужністю 8.5 кв, зарядні станції, обігрівачі ) для обладнання «Пунктів незламності» в прифронтових областях таких як Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Одеська, Херсонська, Миколаївська та Київська. «Пункт незламності» має стати для українців місцем безпеки, стабільності тепла та єдності. Загальна вартість обладнання […]