Які пенсії, зарплати і податки обіцяють кандидати в президенти

09.02.2019

Мабуть, основний критерій, за яким звичайні люди судять про те, хороший президент чи поганий, – це особистий добробут кожного з нас. А в предвиборчий період в першу чергу прикидають: чи зможе той чи інший кандидат зробити наше життя кращим. Тому як людині властиво завжди мріяти про щось більше, ніж є зараз. Сайт «Сегодня» вирішив вивчити передвиборчі обіцянки кандидатів в президенти України в тій частині, яка стосується економіки країни і доходів її громадян. Щоб зрозуміти, яким бачать майбутнє претенденти на президентський пост.

Відразу попередимо: в цьому матеріалі ми обійдемося без імен. Щоб це не було розцінено як спроба вплинути на думку виборця в період передвиборчої кампанії.

По правді кажучи, напрямок, в якому буде розвиватися економіка України в наступні 5 років, мало залежить від того, хто саме стане президентом. У розділі V Конституції України, де перераховані повноваження глави Української держави, про економічні питання немає ні слова. Визначати фінансову, цінову, інвестиційну та податкову політику країни, розробляти і реалізовувати відповідні програми – функції Кабінету міністрів і парламенту. Міністрів президент також призначає за поданням парламенту. Таким чином, щоб виконати свої економічні обіцянки, кандидату в президенти потрібно як мінімум мати свою силу в парламенті і однодумців в Кабміні. А цим може похвалитися далеко не кожен із зареєстрованих претендентів на президентський пост.

Проте мало хто з них обходить своєю увагою економічні питання. У деяких програми складаються навіть виключно з економічних і соціальних пунктів. На сайті ЦВК ми виявили всього 3-4 програми кандидатів, де не міститься обіцянок конкретних економічних благ. Ще у кількох кандидатів – в більшості своїй це політики зі стажем – про конкретні зміни в економіці йдеться або як про світле майбутнє, до якого він обіцяє прагнути, або як про результат спільних дій президента і його політичної сили. Є й відверто суперечливі програми, де, з одного боку, кандидат заявляє, що не втручатиметься в питання економіки, а з іншого – гарантує високі зарплати і пенсії, фінансування різних економічних програм і т.п.

Які ж економічні блага обіцяють нам кандидати в разі своєї перемоги? Розуміючи, що для виборців головне – особистий статок, мало хто з кандидатів обходиться без обіцянок підвищити пенсії і зарплати.

Майбутні пенсії всі кандидати бачать «справедливими» і «гідними». Однак вкладають в це поняття різний, тому розмір пенсій в різних програмах коливаються від рівня прожиткового мінімуму до 500 євро.

Несправедливо буде сказати, що більшість програм кандидатів – популістські. Захмарні цифри ми побачили тільки в декількох з них. А є й такі, де пенсії обіцяні лише тим, хто працював. До такої ж системи, нагадаємо, планується перейти і в результаті нинішньої реформи.

Із зарплатами в програмах конкретики більше. «Підвищити зарплату бюджетникам в 2-3 рази», «мінімальна зарплата 10 тисяч вже в цьому році», «не менш як тисячу доларів середня» – такими обіцянками переповнені програми кандидатів. Цікаво, що найбільш «щедрі» обіцяють при цьому в рази знизити податковий тиск на бізнес і збільшити кількість і розмір соціальних виплат. Тож виникає питання: звідки мають взятися гроші на високі зарплати? Але є серед кандидатів і «реалісти», які обіцяють збільшити зарплати бюджетників до … прожиткового мінімуму. Правда, обіцяють його перерахувати.

Цікаво, що дуже багато кандидатів обіцяють українцям нові робочі місця, але тільки 3-4 кандидати уточнюють, що мова про високооплачувані вакансії. Один з кандидатів пообіцяв, що в Україні буде 3 млн високооплачуваних робочих місць. Сьогодні, нагадаємо, в Україні налічується понад 20 млн працездатних людей, 8 млн з них працюють.

З податками у кандидатів – повна одностайність: їх треба знижувати. Фактично кожен третій кандидат, чиї програми розміщені на сайті ЦВК, виступає за податок на виведений капітал. Кілька людей пропонують відмовитися від ПДВ (або відразу від багатьох податків) на користь податку на операції купівлі-продажу або будь-яких транзакцій. Серед популярних обіцянок – податкові канікули та звільнення від податків цілих груп громадян (молодих працівників, пріоритетних галузей, сімейний бізнес та ін.). Один з кандидатів запропонував, щоб громадяни платили податок до держбюджету на добровільній основі.

Цікаво, що більшість з тих кандидатів, хто наводить конкретні цифри зниження податків, уникають конкретики в питаннях розміру зарплат і пенсій. Або ж виступають за їх збільшення до рівня прожиткового мінімуму. Так що дорікнути їх у популізмі, знову ж таки, не можна.

Також майже кожен третій кандидат заявляє, що має намір обмежити або зовсім відмовитися від співпраці з МВФ, залучаючи гроші в бюджет іншими шляхами (істотне збільшення інвестицій і податкових надходжень після зниження податків, повний розпродаж держмайна, конфіскація майна корупціонерів, залучення грошей трудових мігрантів і «домашніх» заощаджень українців і т.д.)

При цьому тільки 4 кандидати з числа тих, хто виступає за зниження податків, ризикнули спрогнозувати, що буде з економікою до кінця наступного президентського терміну. На їхню думку, ВВП зростатиме на 5-10% в рік. (Для порівняння: в 2018 році ВВП виріс на 3,5%, в нинішньому році прогнозується 3% або навіть менше).

Все більш популярною, схоже, стає ідея платити громадянам гроші за видобуток корисних копалин, що видобуваються на території України. Про це написали в своїх програмах мінімум четверо кандидатів.

Яка саме модель щасливого майбутнього вам здається найбільш правильною? Чи достатньо логічна і реалістична програма кандидата, за якого ви хочете проголосувати? Щоб це зрозуміти, не зайве познайомитися з цією програмою. Всі вони розміщені на сайті ЦВК на сторінці кандидатів.

Читайте также
Благодійний фонд молодіжної ініціативи «Надія» доставив швидкі та велику партію медобладнання лікарням на передовій
В рамках гуманітарної місії на Донеччину Благодійний фонд молодіжної ініціативи «Надії» забезпечив лікарні прифронтових міст Донеччини апаратами УЗД, апаратом штучної вентиляції легень, підігрівачами інфузійних розчинів, медичними бронежилетами, генераторами, ношами, хірургічними наборами та витратними матеріалами. Допомога була зібрана та передана завдяки співпраці з партнерами, спонсорами та іншими благодійними фондами. «Наша команда лише за останній місяць здійснила […]
Челябінці закликають боротись за незалежність регіону від Москви
На регіональному інформаційному ресурсі м. Челябінськ (http://podhod24.ru/) в день святкування на росії свята «День росії» місцеві патріоти розмістили заклик до місцевого населення створити Уральськунезалежну республіку. На тлі війни росії проти України, фактичного геноциду корінних народів росії путінським режимом, в регіонах рф посилюються боротьба національних меншин за отримання свободи від Москви та створення незалежних і суверенних держав. […]
Штаб Януковича и «пасынок Порошенко»: Чорновил назвал невесту «Да Винчи» «подолигархической шмарой» и получил от народа
Поставили на место Автор: Хвиля Штаб Януковича и «пасынок Порошенко»: Чорновил назвал невесту «Да Винчи» «подолигархической шмарой» и получил от народа В соцсетях вспыхнул новый скандал после того, как политический деятель Тарас Чорновил в нецензурной форме высказался в адрес невесты погибшего «Да Винчи» Алины Михайловой. В свою очередь Михайлова поставила грубияна на место. Об этом […]
Хакери атакували російську фармацевтичну компанію
Протягом усієї війни хакери здійснювали кібератаки проти Росії. Відносно новий хакерський колектив CHO1, який увірвався на сцену з антиросійськими кібератаками приблизно до річниці повномасштабного вторгнення, викрав і оприлюднив 1,5 терабайта даних, які, як стверджують, належать російській фармацевтичній компанії «Уралбіофарм». Як повідомляється на сайті «Уралбіофарм», компанія, яка заснована у 1930 році, покликана «активно просувати серед громадян […]
Хід конем. Як «екс-регіонал» Хомутинник фінансує кремлівського агента Фірташа під час війни
Як відомо, Хомутинник народився у Макіївці (Донецька область) і дуже рано потрапив у політику, ставши колись наймолодшим народним депутатом. У 2003 році був обраний головою молодіжного крила Партії регіонів, пізніше приєднався до основного активу партії. Хомутинник — «регіонал» до мозку кісток. Був в ПР разом із екс-президентом Віктором Януковичем, який працював з РФ і підтримував […]
Програма гуманітарного реагування Mercy Corps в Україні продовжує надавати допомогу, цього разу ДСНС
9 лютого 2023 року Mercy Corps передали ДСНС 51 базовий комплект (генератори потужністю 8.5 кв, зарядні станції, обігрівачі ) для обладнання «Пунктів незламності» в прифронтових областях таких як Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Одеська, Херсонська, Миколаївська та Київська. «Пункт незламності» має стати для українців місцем безпеки, стабільності тепла та єдності. Загальна вартість обладнання […]