Почалася друга чверть року, і «Сегодня» публікують новий консенсус-прогноз основних економічних показників в країні на II квартал.
Нагадаємо: наші експерти дають своє бачення в цифрах, ми виводимо середню. Експерти, як і в I кварталі, знову мають різні думки з ряду пунктів. Зокрема, вони бачать різні тенденції щодо цін на бензин і газ, за держборгом і щодо курсу долара, зате всі обіцяють зростання зарплат і цін, зниження безробіття. Свій прогноз економічної ситуації представили глава Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, аналітик агентства MPP Consulting Павло Мельник, директор енергопрограмм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський, а також старший аналітик ГК Forex Club Андрій Шевчишин.
Всі експерти прогнозують прискорення інфляції: за квітень-липень ціни виростуть в середньому на 2,5%. На думку Забловського, основними факторами зростання цін стануть: збільшення тарифів на комунальні та транспортні послуги, індексація соціальних виплат, монетизація субсидій, подорожчання імпортних товарів. Шевчишин говорить, що «комуналка», а також тютюн і алкоголь стануть ключовими драйверами.
«Але оскільки опалювальний сезон закінчується, вплив компослуг виявиться меншим, ніж раніше», – оцінив Шевчишин.
«Середня зарплата в II кварталі складе близько 9350-9500 грн, – вважає Забловський. – Її збільшення пов’язане з індексацією зарплат в корпоративному і державному секторі, а також з необхідністю утримувати персонал на тлі відтоку кадрів за кордон. При цьому темпи зростання реальної зарплати залишаться нижчими за темпи інфляції».
Решта експертів впевнені, що зарплати стануть набагато більшими до липня: від 10 000 грн, на думку Мельника, до 10 500 грн, за оцінками Землянського.
Курс і держборг
За прогнозами, курс гривні залишиться в межах 27-28 грн/$. Але якщо не втрутиться політичний фактор.
«Залишаються високими ризики подальшої девальвації гривні в разі загострення політичної ситуації в країні після президентських виборів», – побоюється Забловський.
Шевчишин назвав такі головні чинники впливу на курс: результати виборів, ризик дестабілізації після них ситуації на Донбасі, світові ціни на ключові експортні товари України. Щодо цін Землянський заперечує:
«Передумов для різкого зниження цін на метал, руду і зерно в другому кварталі не видно, а у Нацбанку достатньо валютних резервів для згладжування девальваційних процесів».
Держборг в середньому складе 2,05 трлн грн (мінус 600 млрд грн). Експерти кажуть, що його знизять виплати за зовнішнім і внутрішнім держборгом, але збільшать позики по ОДВП.
Бензин і газ
Щодо ціни на енергоносії думки розходяться. Землянський і Мельник впевнені, що бензин подорожчає, а газ подешевшає.
«На євроринку триває зростання цін на нафтопродукти, тому, швидше за все, ціни на бензин підуть вгору, до 32-33 грн/л А-95. А ось ціна імпортного газу впаде до $ 180-200 за тис. куб. м, оскільки «низький сезон». Єврокомпаніі будуть розпродавати залишки газу з ПСГ перед новим сезоном закачування», – роз’яснив Землянський.
Забловський і Шевчишин очікують, що стабільний курс гривні плюс очікуване ними падіння цін на нафту на світових ринках «заморозять» ціни на бензин і у нас.
Безробіття
Всі експерти прогнозують сезонне зменшення кількості незайнятих рук.
«Зниження рівня безробіття пов’язане зі збільшенням пропозиції сезонної роботи, а також зростанням вільних вакансій через тривалу трудову міграцію», – стверджує Забловський.
Шевчишин і Землянський уточнили: нові робочі місця з’являться в агросекторі і будівництві.
«Безробітних за три місяці стане на 0,8-1,5% менше, ніж в I кварталі, залишиться приблизно 1,5-1,6 млн осіб».
Точність прогнозів
Реальні показники в I кварталі виявилися більш райдужними ніж прогнози. Долар вийшов дешевше на 4%, паливо – на 10%, газ – на 28%. Середні зарплати збільшилися, як і передбачали аналітики, – майже до 9500 грн при прогнозі 9560 грн. Вірними виявилися прогнози щодо рівня держборгу, безробіття і інфляції. За підсумком в I кварталі 2019 р. консенсус-прогноз експертів був менш точним, ніж в IV кварталі 2018 року – 64% проти 71%, тобто збіглися з урахуванням курсу долара чотири-п’ять пунктів з семи.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що платіжний баланс України різко пішов в «мінус». Експерти розходяться в думках щодо того, що стало причиною відтоку валюта з України.