Хто заплатить пеню за прострочені платежі за ЖКГ? Наскільки зросли зарплати? Хто не отримає субсидії? Читайте в спеціальному матеріалі сайту «Сьогодні«.
Пеня повертається: українцям посилять покарання за борги за «комуналку»
Заборгованість українців за комунальні послуги досягла 69 млрд гривень. І ця сума зовсім скоро може знову збільшитися. Уже у травні пеня повертається для неплатників. Питання – наскільки виростуть суми в платіжках недобросовісних споживачів?
Киянка Тетяна Зинов’єва підраховує борги за комунальні послуги. Загальна сума вражає – 35 тисяч гривень. Жінка пояснює, що не може платити через маленьку пенсію. А вже зовсім скоро борг може збільшитися через пеню.
Нараховувати пеню почнуть з 21 травня. Правда, штрафи будуть нараховуватися тільки на нову заборгованість – ту, яка з’явиться з наступного місяця.
Платити додаткові суми доведеться, якщо сума боргу складе більше 340 гривень. Тоді щодня нараховуватиметься ще 0,01% від заборгованість. За рік пеня складе 3,65%. Наприклад, до 1000 гривень кожен день буде додаватися 10 копійок. Але сумарний розмір пені не може перевищувати загальну суму боргу.
«А чому я повинна платити пеню за такі ціни? Як я можу заплатити, якщо мені не вистачає на їжу?» – обурюється пенсіонерка Тетяна Лебедєва.
Експерти ж заспокоюють: штрафи чекають не всіх.
«Це буде вирішувати той чи інший оператор з надання відповідних житлово-комунальних послуг. Інформація про стягнення повинна бути прописана в договорі», – пояснює експерт з питань ЖКГ Андрій Никончук.
Юристи кажуть, що якщо пеню нарахували, але вас не попередили, платити її не варто.
«Самим підприємствам, що надають послуги, дуже складно довести і обгрунтувати обсяги рахунків, які вони виставляли жителям. Нехай підприємство звертається до суду», – каже адвокат Віта Струкова.
Втім, боржникам слід більше боятися не пені, а штрафів. Компанії мають право на їх стягнення без попередження.
«У них є можливість нараховувати, крім того, що написано в договорі, ще 3% і індекс інфляції», – попереджає адвокат.
Експерти нагадують, що боржників позбавляють субсидій. До того ж є ризик залишитися і зовсім без світла або газу. Раніше «Сьогодні» вже поспілкувалися з юристами і дізналися, коли можуть забрати житло за неоплачену комуналку, чи можна цього уникнути, і як відбувається процедура конфіскації майна.
В Україні зросла зарплата військовослужбовців
Грошове забезпечення військовослужбовців Збройних сил України (ЗСУ) за три роки збільшилося в 1,6 рази. Про це 17 квітня заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні уряду, підбиваючи підсумки трирічної роботи Кабміну під його керівництвом.
За словами прем’єра, мінімальні розміри грошового забезпечення зросли в 1,4 рази у контрактників ЗСУ – до 10,1 тис. гривень, удвічі у співробітників Держприкордонслужби – до 9,5 тис. гривень, в 2,9 рази у співробітників Держслужби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) – до 9 тис. гривень.
З 2016-го по 2019 рік нацгвардійцям, рятувальникам, прикордонникам та військовослужбовцям надано 5,7 тис. квартир. При цьому в 2018 році вперше було виділено 1,6 млрд гривень на житло поліцейським і працівникам ДСНС, підкреслив Гройсман.
«Почалася програма забезпечення житлом на умовах лізингу. Ми передали 130 тис. земельних ділянок для учасників АТО», — цитує прем’єра прес-служба уряду.
Нагадаємо, раніше Гройсман заявив, що мінімальна зарплата в Україні за три роки зросла в три рази – з 1378 грн до 4173 грн, але, на його думку, вона повинна збільшитися ще вдвічі.
Літні субсидії: які будуть зміни і кому можуть відмовити
Останні кілька років з закінченням опалювального сезону починається «сезон» перерахунку субсидій. Які зміни чекають українців у травні і кому можуть відмовити?
Перерахунок субсидій передбачає також, що одержувачів субсидій перевірятимуть: чи відповідає дійсності інформація, зазначена в деклараціях, чи не «забули» претенденти на субсидію вказати всі свої джерела доходів, чи не відбулися в сім’ї істотні зміни на краще тощо.
Так, звертатися за субсидією з новою заявою та декларацією про доходи за субсидією потрібно буде громадянам, які задовольняють хоча б один з перерахованих критеріїв:
субсидія була призначена не на всіх зареєстрованих, а на тих, хто фактично проживає в квартирі;
в сім’ї є непрацюючі особи працездатного віку, які не мають доходів або ж їхні доходи менші за мінімальну зарплату (4173 грн);
протягом останнього року в родині відбулися зміни в складі сім’ї;
проживання в орендованій квартирі;
статус внутрішньо переміщених осіб.
Іншим обіцяють переоформити субсидії автоматично.
Відмовити в нарахуванні субсидій можуть в таких випадках:
якщо людина не платить ЄСВ і не перебуває на обліку в центрі зайнятості
за останні півроку здійснена покупка на суму понад 50 тис. грн
власникам будинку площею більше 200 кв. м або квартири – понад 120 кв. м
якщо в сім’ї є машина, випущена менше 5 років тому.
За даними Укрстату, в лютому 2019 року субсидії отримували 3 735 110 домогосподарств. В Мінсоцполітики заявили, що близько 3 млн домогосподарств субсидії в травні будуть змінені автоматично. Таким чином, повторно підтверджувати своє право на субсидію доведеться тільки 20% одержувачів субсидій.
Кому перестануть платити субсидії «живими» грошима? Для більшості одержувачів субсидії за квітень і травень (в травні і червні) будуть видаватися у вигляді доплат до пенсій або «живих» грошей в Ощадбанку. Однак боржників покарають. З травня вступає в силу правило, що домогосподарство, яке допустило заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг в розмірі понад 340 грн, буде позбавлене можливості отримувати субсидію готівкою.
Якщо з’явилися борги – для початку субсидія буде переведена в безготівкову форму. Тобто гроші надійдуть на персональний рахунок, але людина зможе скористатися на свій розсуд тільки тими грошима, які вдалося заощадити, і лише після закінчення сезону.
У Києві, наприклад, вже підрахували, що в березні близько 75% одержувачів субсидій оплатили комунальні послуги вчасно і в повному обсязі. Значить, багато хто з 25% ризикують втратити виплати субсидій «живими» грошима.
Крім того, як раніше писав сайт «Сьогодні», з 1 травня на борги за комунальні послуги буде призначатися пеня в розмірі 0,01% за кожен день прострочення платежів. Тобто тим, хто не заплатив за квітень до 20 травня – з 21 травня почне нараховуватися пеня. А коли будуть призначатися субсидії на наступний період, боржників погрожують позбавляти субсидії.
А що стосується виплати пенсій і субсидій, в Пенсійному фонді повідомили деталі: на виплату пенсій в Україні станом на 15 квітня направили 21,89 млрд гривень, а на виплату субсидій – 2,73 млрд гривень, що становить 59% і 62,4% від місячної потреби відповідно.
«Фінансування і виплата пенсій та субсидій здійснюються згідно із затвердженими графіками», — сказано в повідомленні прес-служби Пенсійного фонду України.
Лоукостер Wizz Air майже вдвічі підвищив ціну на популярну послугу
Лоукостер Wizz Air збільшив максимальну плату за послугу пріоритетної посадки Wizz Priority майже вдвічі – з 17 до 30 євро. Про свідчать дані, опубліковані на сайті авіакомпанії. Зазначено, що послуга коштує в залежності від рейсу 5-30 євро. Раніше цей діапазон становив 5-17 євро.
Як відомо, послуга пріоритетної посадки дозволяє взяти в ручну поклажу два предмети:
габаритами до 55х40х23 см вагою до 10 кг;
габаритами до 40х30х20 см вагою до 10 кг.
Нагадаємо, що з 1 листопада 2018 роки без оплати послуги пріоритетної посадки Wizz Air дозволяє брати в салон одну сумку розміром максимум 40х30×20 см. Вага – до 10 кг. Раніше обсяг становив 55х40х23 см. Тепер така ручна поклажа повинна повністю поміщатися під сидіння і не займати верхню «багажну» полку в салоні. Користуватися полицею зможуть тільки ті пасажири, які оплатять послугу Wizz Priority.
Сумка, яку можна безкоштовно взяти в салон Ryanair, трохи менше, ніж у Wizz Air – максимум 40×25х20 см і 10 кг. Втім, раніше ці габарити були ще скромніші – 35х20х20 см. У Ryanair платна «пріоритетна посадка» дозволяє взяти в салон ще одну одиницю ручної поклажі – валізу 55х40х20 см. Здати в багаж у Ryanair можна сумку до 10 кг за 8 євро.
Вимоги посилила і МАУ – за ноутбук в руках доведеться доплатити.
Через ці правила лоукостери раніше були оштрафовані, де антимонопольники прийшли до висновку, що перевізники обманюють споживачів. В Україні почалося аналогічне розслідування.
Хто отримує найвищі зарплати в Києві: центр зайнятості розкрив дані
Поки ринок праці України перейшов у режим заморозки, київський центр зайнятості назвав професії, представники яких заробляють у столиці найбільше.
На першому місці, звичайно, IT-шники. Їх середні зарплати становлять не менше 35 тисяч гривень. Прес-секретарі отримують в середньому на 10 тисяч менше – близько 25 тисяч гривень. Непогані заробітки також у маркетологів і монтажників-висотників – 24,5 тисячі та 15,5 тисячі гривень відповідно.
Нагадаємо, середня зарплата в Києві сягає 14,5 тисяч гривень. Це на п’ять тисяч більше, ніж в середньому по країні (9429 гривень).
При цьому прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що середня зарплата в Україні за підсумками 2019 року перевищить 10,5 тисяч гривень:
У свою чергу, міністр соціальної політики Андрій Рева вважає, що середня зарплата в Україні повинна бути не нижче 15 тис. грн, щоб громадяни країни перестали їздити на заробітки за кордон.