Підсумки дострокових виборів стали фінішною рискою для багатьох нинішніх нардепів і відомих політиків, які провели в Раді кілька скликань або були на перших ролях у своїх партіях, пише НВ.
Крім того, до парламенту не вдалося потрапити кільком відомим дебютантам, які мали стати «новими обличчями» у Верховній Раді.
НВ наводить перелік 25 найвідоміших персон, чиї надії потрапити в парламент розвінчали попередні результати голосування. Серед них як мажоритарники, так і учасники партійних списків.
Старі кадри
1. Ігор Кононенко
Заступник голови парламентської фракції Блоку Петра Порошенка та один з найближчих соратників п’ятого президента програв вибори в мажоритарному окрузі № 94 (Київська область). Кононенко — фігурант багатьох журналістських розслідувань, зокрема про корупцію і причетність до махінацій з виведення сотень мільйонів гривень з обленерго. У цій справі НАБУ веде розслідування.
Він балотувався як самовисуванець і поступився одному з найбільш спірних кандидатів від Слуги народу — журналісту телеканалу 1+1 Олександру Дубінському, якого не раз звинувачували в заангажованих сюжетах.
2. Олександр Грановський
Ще один близький соратник Порошенка програв боротьбу кандидату від Слуги народу Олександру Куницькому в мажоритарному окрузі № 169 (Харківська область). Був обраний нардепом у 2014 році від БПП, проте пізніше вийшов з партії та на вибори йшов як самовисуванець.
У роки президентства Порошенка Грановського часто називали в ЗМІ «смотрящим» глави держави за прокуратурою, судами та СБУ. Сам він це спростовував.
3. Олександр Третьяков
Бізнесмен і нардеп чотирьох скликань, Третьяков був одним з найвпливовіших і найзаможніших «багнетів» БПП. Вперше був обраний до Ради в 2002 році, був близьким соратником Віктора Ющенка і одним зі спонсорів-засновників партії Наша Україна.
На виборах 2014 року потрапив у Раду як мажоритарник від Блоку Петра Порошенка по 219-му округу (частина Києва), однак тепер програв боротьбу в ньому рестораторові Миколі Тищенку — кандидату від Слуги народу.
4. Сергій Пашинський
Фігурант багатьох розслідувань щодо корупції в оборонному комплексі України, нардеп від Народного фронту Сергій Пашинський очолював парламентський комітет з питань нацбезпеки і оборони.
У 64-му окрузі Житомирської області він балотувався як самовисуванець, але прийшов лише третім: боротьбу тут виграв нардеп від БПП Володимир Арешонков.5. Володимир Гройсман
Колишній мер Вінниці вийшов на всеукраїнський рівень у 2014 році, коли спочатку став віце-прем’єром в уряді Арсенія Яценюка, а потім потрапив у Раду від Блоку Петра Порошенка. Півтора року він займав крісло спікера парламенту, поки не був призначений прем’єр-міністром України.
На дострокові вибори 2019 року Гройсман повів власну партію Українська стратегія, проте в Раду вона не проходить, набираючи лише 2,33%.
6. Олег Ляшко
Головний шоумен Ради восьмого скликання і його політсила в парламент не пройшли: Радикальна партія фінішувала шостою, її підтримали приблизно 4% виборців. До цього фіаско Олег Ляшко був депутатом чотирьох скликань парламенту поспіль, з 2006 року: двічі він обирався від Батьківщини, двічі — на чолі власної партії.
7. Сергій Ківалов
У депутатському кріслі Ківалов провів два десятиліття, з невеликою перервою на роботу головою ЦВК під час президентських виборів 2004 року, які дали поштовх Помаранчевій революції через масові фальсифікації. Він був депутатом шести скликань Ради поспіль і одним з найдосвідченіших «регіоналів».
Тепер же почесний ректор Одеської юридичної академії та автор скандально відомого мовного закону Ківалова-Колесніченка (2012 рік) до парламенту не проходить: у рідному 135-му окрузі Одеси він програв кандидату від Слуги народу Олексію Леонову (40,23%).
8. Ігор Смешко
Екс-голова СБУ часів Леоніда Кучми і керівник новоствореної партії Сила і честь не зміг конвертувати в депутатський мандат свій раптовий успіх на президентських виборах 2019 року. Тоді він несподівано набрав більше 6%, проте Сила і честь не дотягнула до 5% бар’єру — вона фінішувала сьомою з результатом 3,8%.
9. Євгеній Мураєв
Лідер списку Опозиційного блоку не потрапляє в Раду разом з усією своєю політсилою: за підсумками обробки понад 90% протоколів Опоблок набирає трохи більше 3% голосів при прохідному бар’єрі 5%.
Мураєв, який вважає Революцію гідності «держпереворотом», а війну з Росією — «громадянським конфліктом», був депутатом двох скликань — у 2012-му і 2014 роках він обирався в парламент як мажоритарник.
10. Олександр Вілкул
Колишній член Партії регіонів і другий номер у списку Опоблоку, з 2014 року Вілкул був депутатом від цієї політсили (заступник голови фракції) і представляв її як кандидат на президентських виборах 2019 року. За президента Віктора Януковича працював віце-прем’єром в уряді Миколи Азарова.
11. Віталій Хомутиннік
42-річний екс-«регіонал» Хомутиннік був депутатом п’яти скликань Ради — чотири рази входив до фракції Партії регіонів, а в нинішньому парламенті очолював депутатську групу Відродження. Тепер він втратить мандат, оскільки йшов на вибори під № 11 у списку Опоблоку.12. Борис Колесніков
Один з лідерів Партії регіонів, колишній віце-прем’єр і міністр інфраструктури в уряді Азарова, на нинішніх виборах Колесніков йшов як мажоритарник від Опоблоку по 49-му округу (Донецька область). Але не пройшов: він поступається меру Дружківки Валерію Гнатенку від блоку Опозиційна платформа — За життя.
Протягом останніх п’яти років екс-«регіонал» Колесніков не був депутатом, проте до цього працював у трьох скликаннях Ради.
13.-14. Брати Добкіни
Екс-губернатор Харківської області часів Януковича Михайло Добкін йшов третім номером у списку Опоблоку, а його брат Дмитро, нинішній нардеп, представляв цю ж політсилу як мажоритарник в окрузі № 178 (Харківська область) — саме тут він раніше двічі обирався в парламент.
Удача не посміхнулася жодному з них: до парламенту не потрапляє ніхто зі списку Опоблоку, а округ Добкіна-молодшого завоював висуванець від Слуги народу Олександр Литвинов.
15. Олена Бондаренко
Одіозна екс-«регіоналка» і депутат трьох скликань Ради від ПР йшла як мажоритарник від Опоблоку в окрузі № 131 (Миколаївська область), проте посіла там лише четверте місце. Депутатом від цього округу стане висуванець від Слуги народу, бізнесмен Артем Чорноморов.
Бондаренко — запеклий критик Революції гідності, яку в ефірі російських каналів називала «гнилим Майданом» і причиною всіх проблем України. Після подій зими 2013−2014 виїхала в Росію.
16. Геннадій Кернес
Харківський мер напередодні виборів створив партію Довіряй ділам, куди увійшли кілька міських голів (включно із мером Одеси Геннадієм Трухановим). Політсила «розбавила» список Опоблоку — і залишилася без депутатських мандатів. Не пройшов у Раду і Кернес, який входив до першої десятки Опоблоку.17. Андрій Садовий
Мер Львова повів на вибори власну партію Самопоміч і очолив її список. Однак повторити успіх 2014 року, коли партія набрала майже 11%, політсилі не вдалося: цього разу Самопоміч зайняла лише 14 місце, набравши мізерні 0,63% голосів.
18. Надія Савченко
Насичена біографія не допомогла колишній льотчиці переобратися в Раду. Савченко, яка потрапила в парламент від Батьківщини, за останні роки пройшла шлях від бранки Кремля і Героя України до підозрюваної в підготовці держперевороту і теракту в Раді.
Нардеп балотувалася в невеликому окрузі № 51 Донецької області як самовисуванець-мажоритарник і набрала лише 8 голосів.
19. Костянтин Жеваго
Регулярний учасник списків найбагатших українців, бізнесмен і політик був депутатом шести останніх скликань Ради — він мав мандат з 1998 року. Однак тепер звільняє депутатське крісло: у 150-му окрузі (Полтавська область) він з відривом програв боротьбу кандидату від Слуги народу, 25-річному проектному менеджеру ProZorro Олексієві Мовчану.
20. Вячеслав Богуслаєв
Один з найвідоміших «червоних директорів» України, багаторічний керівник запорізького промислового гіганта Мотор Січ, зазнав чи не найбільш прикрої поразки серед всіх мажоритарних округів.
80-річний екс-«регіонал» Богуслаєв, депутат чотирьох скликань Ради, програв 77-й округ (Запорізька область) 29-річному весільному фотографу Сергію Штепі, висуванцеві Слуги народу — 31,5% проти 44%.21. Анатолій Гриценко
Відомий як один з найбільш незговірливих українських політиків, лідер партії Громадянська позиція разом зі своєю політсилою набрав трохи більше 1% голосів.
Колишній міністр оборони і депутат двох скликань Ради (2007−2014) програв уже дві парламентські і три президентські кампанії поспіль.
22. Міхеіл Саакашвілі
Колишній губернатор Одеської області і екс-президент Грузії включився в парламентські перегони після того, як президент Володимир Зеленський повернув йому громадянство України. Однак партія Саакашвілі Рух нових сил набрала менш ніж піввідсотка — 0,46%, — і в Раду не проходить.
23. Михайло Поплавський
«Співаючий ректор» і депутат кількох скликань Ради на дострокових виборах 2019 року очолив список Аграрної партії і заручився публічною підтримкою співака Олега Винника. Однак це не допомогло Поплавському отримати мандат: його партія набрала 0,5%.
Нові амбіції
24. Сергій Притула
Популярний актор, шоумен і телеведучий балотувався за списком партії Голос Святослава Вакарчука. Він наполіг на тому, щоб його включили в список лише під № 30 — так Притула сподівався мобілізувати виборців Голосу.
Зрештою в Раду він не потрапляє: партія Вакарчука набирає менше 6% і місце Притули виявилося непрохідним. Однак його однопартійці вже заявили, що шоумен може піти на місцеві вибори.
25. Сергій Сивохо
Шоумен і гуморист, креативний продюсер Кварталу 95 Сергій Сивохо в парламент не пройшов. Він був висуванцем Слуги народу в одному з округів Донецької області (№49), однак посів лише третє місце.
Тут переміг кандидат від проросійської Опозиційної платформи — За життя, мер Дружківки Валерій Гнатенко. У цьому ж окрузі боровся за депутатський мандат і програв колишній «регіонал» та екс-віце-прем’єр Борис Колесніков.