Росія задовго до Керченської кризи і агресії проти України в Чорному морі інформаційно готувалася до ескалації конфлікту і виправдання своєї морської агресії за допомогою всіляких фейків, в тому числі і навколо проблемного Керченського моста. Про це сайту «Сегодня» розповів директор компанії персонального і стратегічного консалтингу «Berta Communications», політтехнолог Тарас Березовець, коментуючи публікацію-викриття у виданні The Guardian.
«Це – цілковита правда. Насправді ці фейки почали з’являтися ще під час будівництва Керченського мосту, починаючи з 2015 року, коли російське телебачення, російські спікери, особливо МЗС РФ, і той же Лавров, почали розповідати про те, що Україна нібито готується здійснити теракти, навіть готує «бойових плавців», що на мосту будуть закладатися міни і т.ін. На мій погляд, РФ робить це в першу чергу тому, що шукає привід для оголошення війни. Сам же міст, згідно із супутниковими даними, почав рух. Тектонічні плити, які проходять по дну Керченської протоки, умовно можна порівняти з тим, якби ваші дві ноги стояли на двох берегах: одна – на Керченському півострові, а інша – на Таманському. Якщо ж верхня платформа, на якій ви стоїте, починає рухатися вгору, а друга – вниз. Те ж приблизно відбувається з цим мостом. Тобто його просто розірве в один якийсь момент», – зазначив він.
У той же час Березовець, пояснюючи пропагандистську логіку Кремля, зазначив, що Росія не визнає повідомлення про порушення технологій при будівництві моста, і для РФ «набагато зручніше звинуватити Україну, сказавши, що українська сторона дану споруду підірвала, скористатися цим як приводом для оголошення війни».
Політтехнолог додав також, що Азовське море цікавить Росію, по-перше, з точки зору блокування портів в Бердянську та Маріуполі з нанесенням економічного збитку Україні та її економіці. По-друге, викликати соціальне невдоволення, бо тисячі людей втрачають роботу. І по-третє, вирішити критичну ситуацію щодо питної води в окупованому Криму
«Вони (окупанти. – Авт.) вже підходять до точки неповернення. Відповідно до нещодавно опублікованого звіту з прогнозом екологів, 2019 рік стане найспекотнішим роком в історії людства. Це означає, що кримські водойми, в яких і так падіння рівня води в порівняно з доокупаційними періодами, склало понад 50%, висохнуть. Тобто, води у них вдвічі менше, ніж було до того, коли до Криму зайшли російські війська. Тому майже трьохмільйонне населення, яке перебуває в Криму, росіяни не в змозі утримувати в частині забезпечення питною водою. Вода там дуже поганої якості. Окупанти при цьому всіляко приховують інформацію про зростання респіраторних та онкологічних захворювань в зв’язку з тим, що через відсутність води підвищується сухість повітря, поширюються шкідливі речовини і починаються захворювання дихальних шляхів з онкологією. Тому окупантам критично важливо отримати доступ до української води», – зазначив він.
Як додав Березовець, таким чином, окупанти або пред’являть Україні ультиматум, переставши пропускати судна через Керченську протоку взагалі під будь-якими прапорами, якщо Київ не пустить воду в Крим, або можуть почати військову наземну операцію проти України «по захопленню частини Херсонської області, щоб відкрити шлюзи».
«Вони готуються і до першого варіанту, і до другого. Тому не виключаю, що з початку піде в хід шантаж, а якщо він не спрацює, вони повністю заблокують Керченську протоку, взагалі нікого не пускатимуть в Азовське море. Якщо цей шантаж не спрацює, вони готуються до наземної операції», – пояснив експерт.
Нагадаємо, за даними The Guardian, фабрикація новин російськими ЗМІ не припинилася і зараз – після атаки на українські кораблі і захоплення українських моряків, в російській пресі з’явилися чутки про спробу українських і британських спецслужб знищити Керченський міст ядерною бомбою, чому завадив російський спецназ.
Раніше єврокомісар з питань цифрового єдиного ринку Андрус Ансіп заявив, що Євросоюз ухвалив новий план дій по боротьбі з російською дезінформацією.
Також ми писали, що Канада виділить Україні майже 2,5 млн доларів на боротьбу з російською пропагандою під час проведення виборів.
АВТОР: Дмитро Дубенський, «Сегодня«