Незважаючи на всі заперечення Москви від усякої причетності до війни проти України, ситуацію на Донбасі і в окупованому Криму вже не одноразово на міжнародному рівні визнали військовим конфліктом, а українське законодавство цей факт підкріпило власним законом. Про це написав у Facebook координатор групи «Інформаційний спротив», народний депутат Дмитро Тимчук, передає Сьогодні.
У зв’язку з невизнанням Росією військовими полоненими українських моряків, захоплених в Керченській протоці, нардеп пояснив, що, Женевська конвенція діє навіть в тому випадку, якщо одна зі сторін не визнає участь у військовому конфлікті. Отже, захоплені в полон українці вважаються саме військовополоненими (відповідно не можуть залучатися до правосуддя за цивільним Кримінальним кодексом, повинні утримуватися окремо від звичайних ув’язнених, перебувати разом, а не по окремості, і т.ін.).
Щодо того, що Росія не вважає себе стороною конфлікту, Тимчук нагадав, що ООН в своїй абсолютній більшості на Генеральній асамблеї не визнала т.зв. «Референдум» в анексованому Криму – РФ грубо порушила міжнародне право.
«Більш того: російський військовий персонал був використаний для встановлення контролю над територією, включаючи українських військових і урядові будівлі, порти, морський простір. Це і є «збройний конфлікт», факт якого заперечує Москва», – написав нардеп.
Він нагадав про в ухваленому днями звіті канцелярії прокурора Міжнародного кримінального суду, в якому підтверджується кваліфікація ситуації на півострові: цей конфлікт класифікується «як міжнародний збройний конфлікт між Україною і РФ». Згідно з трактуванням МКС, міжнародний конфлікт є таким за своєю суттю, якщо одна або більше держав частково або повністю окуповують територію іншої держави незалежно від того, чи супроводжується окупація відкритим застосуванням своїх збройних сил, чи ні. Внаслідок продовжує застосовуватися право міжнародних збройних конфліктів, в т.ч. і щодо військовополонених.
Крім того, міжнародна слідча група з розслідування катастрофи MH17 в небі над Донбасом визнала, що малайзійський Boeing 777 був збитий російським «буком». У той же час на території Донбасу тривають бойові дії.
«Україна використовувала «право відступу»: згідно ст.4 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966-го р., держави учасники мають право відступити від положень Пакту за умови попереднього офіційного оголошення про існування надзвичайного стану, пов’язаного із загрозою життю нації. В повідомленні України про відступ було формулювання про те, що «триває збройна агресія РФ проти України … військові злочини і злочини проти людяності» є надзвичайним станом, при якому нація перебуває під загрозою», – підкреслив Тимчук.
У свою чергу в самій Україні також визнали ситуацію на сході війною і ухвалили закон по деокупацію Донбасу (Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях), в якому визначили Росію агресором.
«Таким чином, і згідно з міжнародним визначенням, і національним законодавством, ситуація в анексованому Криму та східній Україні рівнозначна збройному конфлікту між РФ і Україною. З усіма наслідками, що випливають», – підсумував нардеп.
Анексія Криму
Крим був незаконно анексований Росією в березні 2014 року після проведення «референдуму», не визнаного ані Україною, ані світовим співтовариством. У тому числі «кримський референдум» не визнає і ООН.
Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 р. початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу ввели ряд економічних санкцій.
Війна на Донбасі
Конфлікт на сході України почався після вторгнення в квітні 2014 року російських військ на українську землю через кордон в частині Донецької та Луганської областей. Це сталося після того, як в березні був незаконно анексований Росією Крим. У зв’язку з тим, що Росія всіляко заперечує своє відношення до конфлікту, війна виглядає як не оприлюднена. У той же час світова спільнота в особі Євросоюзу, Сполучених Штатів і багатьох інших країн засуджують агресивні дії РФ і не визнають анексію Криму. Росія регулярно озброює місцевих бойовиків, передає їм техніку, а також направляє на схід України своїх військових.
Згідно моніторингової місії ООН з прав людини, за період з 14 квітня 2014 до 15 травня 2018 року на Донбасі загинули щонайменше 2725 цивільних осіб: 1 568 чоловіків, 961 жінка, 93 хлопчика, 47 дівчаток.